Ostim Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi

Ostim Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi

2012 yılı Ankara Kalkınma Ajansı’nın Mali destek programı dahilin de, Ostim’de gerçekleştirilen Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi Projesi’nin başarıyla sonuçlanmasının ardından, kurulması hedeflenen Ostim Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi, Büyük Ostim Fabrikasında, üreticinin yanında yerini almıştır.

Günümüzün gelişen ve hızlanan üretim sektörünün temel ihtiyaçlarından biri olan Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik destekleri, imalatın ilk aşamasından itibaren tüm süreçlerde önemli rol oynamaktadır. Öyle ki, tasarımsız rekabet, teknolojisiz başarı artık mümkün değildir. Planlı olarak büyümeyi hedefleyen tüm üreticilerin programlarında endüstriyel tasarımla ve mühendislikle farklılaşmış mükemmel ürünler üretmek olmalıdır.

Ostim Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi, Türkiye’de benzersiz bir model ile kurgulanmıştır. Bünyesinde bulunan dört mühendislik firması, dört endüstriyel tasarım firması ve tasarım yönetimi hizmeti ile tasarım ihtiyacının tüm aşamalarında eksiksiz hizmet verebilmektedir.

Üreticinin, ulaşmak istediği hedeflerin ve bahsedilen gelişme programlarının ihtiyaç duyduğu bileşenlerin arasında yer alan endüstriyel tasarım ve mühendislik desteklerinin, üreticinin yanı başına gelmesi ile Tasarım; kolay ulaşılabilir, yönetilebilir, tercih edilir ve konumda yerini almıştır.

Bilindiği üzere küçük ve orta ölçekli firmaların katma değerli ürün geliştirmenin önündeki en büyük engel, piyasadaki nitelikli personel azlığı ve bu kişilerin yüksek istihdam maliyetleridir. Ostim Tasarım Merkezi bünyesinde bulunan Türkiye’nin önde gelen endüstriyel tasarım ve mühendislik firmaları, OSB ve Teknokent firmalarının bu kronik ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Farklı yetenekteki bu firmalar, Tasarım Merkezi tasarım yönetimi hizmeti ile uzmanlıklarına göre iş güçlerini birleştirerek işveren firmalara daha kapsamlı ve katma değerli hizmeti tek kaynaktan sağlayacaktır. Bu şekilde işveren firmalar hem toplam maliyetlerini daha düşük tutabilecek ve proje sürelerini kısaltabilecekler hem de piyasaya çıktığında başarı gösteren ürünler ortaya koyabileceklerdir. Özellikle devlet teşviki almayı amaçlayan firmaların başvurularını yapmadan önce mutlaka Tasarım Merkezi ile temasa geçmesi ve hizmetleri hakkında bilgi alması faydalı olacaktır.

Ostim Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nin hedefi; Endüstriyel tasarım ve mühendislik güçlerini birleştirerek üretimde ilerlemek, gelişmek ve ulusal başarılara ulaşmak, üründe yerli markalaşmayı arttırmak ve dünya pazarında “Türk Malı” nı hak ettiği rekabet seviyesine yükseltmektir.